تونس در يک نگاه

درس اول:جغرافی

شمال شرقی قاره آفريقا. ۱۳۰۰ کيلومتر ساحل در کنار دريای مديترانه در شمال و شرق. واز غرب و جنوب همسايه الجزاير و ليبی ٬به ترتيب.يک سوم شمالی که کنار درياست ٬آب و هوای بسيار خوب و زمينهای حاصلخيز فراوان دارد.هر چه بيشتر به سمت غرب(نزديک الجزاير)‌برويد ٬‌ زمينها سبز تر و جنگلها فراوان تر ميشود تا به جايی که در ارتفاعات آن در زمستانها برف هم ميبارد(از معدود جاهايی در قاره آفريقا که برف دارد).يک سوم ميانی آب و هوای نيمه بيابانی دارد و چند گياه بومی دارد که از يکی از آنها (اسم گياهش را يادم نيست) کاغذ درست می‌کنند که اين منطقه را به صادر کننده کاغذ آفريقا تبديل کرده است . يک سوم پائينی بيابان است .

درس دوم :تاريخ

بوميان اين منطقه را فينيقی ها يه چيزی در حدود قرن ۳ قبل از ميلاد شکست دادند و در اين منطقه ساکن شدند و پادشاهی راه انداخته اند که از آن دوران به غير از چند تکه سنگ در شهر تونس چيزی به جا نمانده است . در قرن ۳ بعد از ميلاد امپراطوری روم به اين منطقه حمله کرده و اينجا رو به نوعی يکی از ايالات خودش کرده و در سنای خودش اينجا رو هم اداره می‌کرده . از اين دوران آثار خوبی به جا مونده از جمله کاخهای پادشاهان و فرمانروايان رومی و تعداد بسيار زيادی موزائيک که سنگفرشهای اين کاخها بوده و در نوع خودش ديدنی ترين موزائيک های به جامانده در تاريخ هستند که تعدادی از آنها در موزه ملی شهر تونس نگهداری ميشه. عثمانيها ی مسلمان بعد از اسلام به اين منطقه حمله می‌کنند و آن را تصرف می‌کنند که کلی برج و بارو و قلعه و مسجد از اين دوران باقی مونده.سالها بعد پای فرانسويها به اينجا باز می‌شه و تونس رو مستعمره خودشون می‌کنند تا سال ۱۹۵۶ که يه تونسی وطن پرست به اسم جبيب بورقيبه بعد از مبارزات فراوان استقلال تونس رو اعلام ميکنه (روز استقلال تونس درست مساوی اول عيد ماست!)‌و خودش پادشاه ميشه تا سال ۱۹۸۸ که به نظامی به اسم زين العالدبن بن علی کودتا ميکنه و جمهوری اعلام ميکنه و خودشم ميشه رئيس جمهور مادام العمر! در حال حاضر عکس همين آقای بن علی روی همه جا هست و ايشون رئيس جمهور محبوب مردم تونس است!‌

درس سوم: مردم شناسی

به دليل اين تاريخچه قر و قاطی ای که تونس داره٬ مردمش همه جوری هستند.يه تعداد کمی سياهند٬يه تعداد زيادی عرببند و يه سری شبيه اروپايی ها هستند.۹۹ درصد مردم تونس مسلمان هستند و بقيه بيشتر مسيحين. زبونشون عربيه ولی توی هر جمله نصف لغتهاشون فرانسويه!‌ تقريبا همه فرانسه رو خوب بلدند و تقريبا هيچ کس انگليسی بلد نيست!‌تا يه چيزی حدود ۱۰-۱۲ سال پيش اينا هم مثل ما محجبه بودن ولی کم کم عوض شدن و حالا مخصوصا توی مناطق توريستی و مهم تقريبا محجبه نميبينی. مهمترين صنعتشون توريسته (به دليل ساحل زيبايی که داره و قيمت خيلی ارزونی که داره و اينکه تا ايتاليا و فرانسه راهی نيست ٬پس اروزن ترين بهشته برای اروپايی های ايتاليا و فرانسه .)‌ بعد از اون مهمترين صادراتشون زيتون و روغن زيتونه و بعدش مرکبات . نزديکای مرز ليبی هم نفت دارن اما مقدارش کمه و به صادرات نمی‌رسه.  هر ليتر بنزين توی تونس ۱ ديناره(واحد پول تونس معادل ۷۰۰ تومن خودمونه)‌.مردم تونس بسيار فقير و مهربونند. ايرانيها رو خيلی دوست دارند. تقريبا همه شون حتی جوونها گوگوش رو ميشناسند! خاتمی رو ميشناسندو عاشق احمدی نژاد و دشمن شماره يک بوش هستند! اکثرشون هم عاشق فرانسه هستند.

درس چهارم:شهر حمامه جديد

اين شهر که نزديک شهر حمامه قديم ساخته شده تنها ۷ ساله که به وجود اومده و همه شهر پره از هتلهای شيک و راحت کنار ساحل که اکثرشون معماری سنتی اسلامی توش به کار رفته .کازينو٬ديسکو٬بار٬ شهر بازی و هر چيز ديگه باب طبع توريست اينجا فراوونه. اکثر هتلها در راستای ساحل و کنار يه خيابون بلند ساحلی ساخته شده که اين خيابون رو خيلی شبيه شانزه ليزه پاريس درست کردند. اين شهر بسيار امنه و شما نصف شب هم ميتونين تنهايی توش راه برين. مردم عادی توی اين شهر زندگی نميکنند. چون الان هنوز هوا برای دريا رفتن يه کم سرده قيمت هتلها خيلی ارزونه ولی توی شلوغ ترين فصل هم باز اينجا برای اروپايی ها خوب و ارزونه.

 

ادامه گزارش سفر رو که درباره تجربيات شخصی منه از تونس٬‌فردا می نويسم چون الان به علت شب بيداری سفر و فرودگاه و نبودن تاکسی توی فرودگاه امام که باعث شد ما حدود ۴ ساعت بعد از نشستن هواپيما برسيم خونه ٬ خوابم مياد و سرم درد می‌کنه .... 

/ 2 نظر / 5 بازدید
ساروی کیجا

می خواستم بپرسم حالا اين بن علی آدم خوبيه که رييس جمهور محبوب !! شده ؟ که ديدم مردمش عاشق احمدی نژادند و جوابم رو گرفتم .

Niloofar

آره ديگه همون که گفتی! کدوم رئيس جمهوری بعد از ۱۸ سال محبوب واقعيه مردمه؟!