اولویتها

یادم هست چند سال پیش در یکی از همان ایمیلهای فوروادی (به قول مسعو بهنود رسانه فورواردی!)‌ ، همانها که مدام توش حرفهای قشنگ "خوشبخت باش" و "چطور شاد باشیم "و "رازهای خوشحالی"  و ...می زند، (من معمولا بهشان می گویم "خوشبحتی در سه سوت!" ) متنی از گابریل گارسیا مارکز رد و بدل می شد که خیلی ها دوستش داشتند. از آنها که حتی به خط زیبا می نوشتندش و به دیوار محل کارشان می چسباندند. گمانم اسم متن بود حاصل عمر.که توش می گفت با گذر زمان، از زندگی چه ها آموخته است . در یک جستجوی کوتاه اینترنتی اینجا پیداش کردم. حتی مطمئن نیستم جمله ها مال مارکز باشد. که کلا مهم نیست.

بار اولی که خواندمش بیشتر از هر چیز به این فکر می کردم که آیا واقعا با گذشت زمان در زندگی آدمها، اولویتهای زندگیشان تغییر میکند؟ مدتها بود به این نتیجه رسیده بودم که گذشت زمان و سن ، در آرزوهای عمیق و اصلی انسان تاثیری ندارد. انگار وقتی از روزهای کودکی بیرون می آیی، از همان ١٣-١۴ سالگی حتی، آرزوهات همیشه یکسان است. اینکه عاشق بشوی. اینکه زیبا و موفق باشی. اینکه بقیه دوستت داشته باشند و به تو افتخار کنند. اینکه سرشناس باشی و سختی نکشی و پولدار باشی. گمانم بیشتر آدمهای دنیا تقریبا در همه سالهای زندگیشان همه این آرزوها را دارند. گذشت زمان و بالا رفتن سن انگار تنها فقط امید به رسیدن آنها را تغییر می دهد. و اینکه وقتی از خودت نا امید شدی راه فرارت این است که همه اینها را برای فرزندت آرزو می کنی.

یادم هست با خواندن این متن فکر کردم که به چه درد می خورد این که بدانی وقتی سنت بالا رفت چه چیزهایی خواهی آموخت؟ آرزوهات که همیشه همانها بوده. آدمها هم کلا با آرزو هایشان زنده اند.

این است که با وجودی که همه عاشق آموزندگی و زیبایی متن بودند من دوستش نداشتم. فکر می کردم دانستن اینکه "دوست داشتن و دوست داشته شدن بزرگ ترین لذت دنیاست" اگر در ٨٠ سالگی نسیبت شود کلا مایوس کننده است. اگر هم زودترش آن را نفهمی هزار بار هم متن زیبایی درباره اش بخوانی فایده ای ندارد.

امروز اما در سی و دو سالگی به کشف جدیدی رسیده ام:

آرزوهای آدمها در زندگی تغییر می کند. نه به دلیل سن . آرزوی آدمها با اتفاقات احساسی زندگیشان تغییر می کند. ممکن است این اتفاقات در هر سنی بیفتند. یا اصلا نیفتد. سن زیاد کاره ای نیست در این میان. فقط امکان این را به تو می دهد که احتمال تجربه کردن آن حس را بیشتر داشته باشی. فقط چون زمان بیشتری زنده بوده ای.

نتیجه جدیدم درباره زندگی اما یک قسمت ارزشمند دیگر هم دارد:

وقتی آرزوهای ذهنت تغییر کرد اولویتهای زندگیت تغییر می کند.

این را من این روزها دقیقا حس می کنم..... آخر می دانی، اگر با خودت کاملا و عمیقا روراست باشی می فهمی که اولویتهای زندگیمان کاملا احساسی است ...

/ 6 نظر / 13 بازدید
امیرحسام از ساوه

سلام به هر حال به عنوان یک خواننده قدیمی خوشحالم که همچنان شاداب و پر انرژی هستی خانومی. شاد زی مهر افزون [گل]

amy

omidvaram hamishe etefaghate khoob bioftad

Ignorant

شاید خود "تجربه کردن" باعث این تغییر می شه (که تجربه کردن یک حس رو هم شامل می شه)

amy

fekr mikardam weekend minevisi badjoori neveshtehato doost daram

حسین

سنگین و سوزنده و به فکر برنده مینویسی دوست من[عینک]

کمی مدارا

این نیز نمی ماند...