آمریکای سرمایه دار۱

اوایل ورودم به آمریکا زیاد می شنیدم از استادها و همکلاسیهای آمریکایی که "آمریکا خیلی بیشتر از آن که فکر می کنی مذهبی است " ولی گمانم تا روزی که به طور جدی سر کار نرفته بودم نمی دانستم دقیقا معنی این جمله چیست.

من به دلیل ماهیت کارم با شرکتهای کوچک آمریکایی زیاد سروکار دارم. دقیقا همان هایی که "رویای آمریکایی" را ساخته اند. شرکتهایی که توسط یک پدر مهاجر تاسیس شده اند و دو سه نسل بعد از بهترین تولید کننده های محصول خاصشان در دنیا بوده اند.بگذریم از ده سال گذشته که به دلیل تولیدات چینی و کارگرهای ارزان چینی اوضاعشان خراب شده است. کار من این است که برای این کارخانه ها بر اساس قوانین جدید محیط زیستی سیستمهایی طراحی و تولید میکنیم تا بتوانند به تولیدشان ادامه بدهند و هوا را آلوده نکنند. می توانید تصور کنید که چقدر مدیریت این شرکتها از اینکه مجبورند به ما پول بدهند ناراضیند. از دید آنها آلودگی هوا و قوانین مربط به آن تنها هزینه اضافه ای است که رقابت را برایشان با چینی ها سخت تر می کند.

آنها معمولا جمهوری خواهانی هستند طرفدار سرسخت سرمایه داری و این روزها بدجوری تلاش می کنند تا نماینده جمهوری خواه خود را رئیس جمهور کنند تا به قول خودشان اقتصاد آمریکا را شر این قوانین مسخره محیط زیست و اتحادیه های کارگری و ... ( سوسیالیسم محکوم به فنا- از دید آنها ) نجات دهند.

صحبت کردن با این آدمها برای من تجربه بسیار جالبی بوده است. بسیاری از آنها انسانهای بسیار مهربان و فهمیده ای هستند . به طور کلی سرمایه داری و کارگری از آن دسته موضوعات است که نمی توانی به راحتی طرف کسی را بگیری. ولی یک چیز مشخص است : سرمایه دارهای آمریکایی بسیار مذهبی هستند.

در این باره فردا به تفصیل خواهم نوشت.

/ 12 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهره

نیلو جان تبریک می گم :اصغر فرهای عزیزت هم که جایزه گرفت .خیلی شادیبخش بود .مگه نه ؟ولی من درباره الی را بیشتر دوست داشتم .......

محمد

سلام [گل] مي خواستم بنويسم چه ربطي به مذهبي بودن داره كه ديدم نوشته ايد به تفضيل مي نويسم

ایرمان

یک جایی خوندم یکی از پولسازترین منابع در آمریکا...مذهب هست!نوشته بود در آمریکا بیشتر از هر جایی کلیسا برو هست و هم چنین پرفروشترین تبلیغات و برنامه ها مربوط به موعظه گران و کشیشان و مسائل مذهبی هست!!!!

شکوه

سلام پس چی شد این فردا مینویسم؟

وحید

به نطرتون این کخ کشورهای دیگه مثل سوئد و فنلاند که در ظاهر نظام سوسیالیستی دارند در حقیقت اون ها هم نظامشون سرمایه داری هست اشتباهه یا درست؟ آمریکا هم قوانین سوسیالیستی هم داره که مثل اندک حقوق بیکاری!

وحید

شما الآن دیگه گرین کارد یا شهروندی گرفتین یا موقت اونحا هستین؟ در انتخابات میتونین شرکت کنین؟ آقای ron paul عقاید خوبی دارند که با اینکه جمهوری خواه هستند. چرا یه حزب سوم قوی علاوه بر جمهوری خواه و دمکرات به وجود نمیاد یا نخواهد آمد؟! از دوستان آمریکایی تون بپرسین بگین چی میشه. به نظرم این کشور احتیاج به یه حزب سوم قوی در قرن 21 داره.

spica

سلام[لبخند] من اسپیکا هستم البته اینجا بهم میگن اسپیکا زیاد نخوندمت ولی همین چنتا بندی که خوندم حس خوبی بهم داد[لبخند]

ندا

هر جا كه اجباري براي پذيرفتن مذهب نداشته مذهب حقيقي و ايمان واقعي شكل مي گيره .

مرداد

کجائی نیلوفر جان نیومدی ؟ منتظرتیم