اسکار و Crash

ساعت ۴صبح. زنگ ساعت. من به آرامی از گوشه تخت به بيرون می‌خزم .در تاريکی عينکم را پيدا می‌کنم .در اتاق خواب را می‌بندم تا همسر گرامی بيدار نشود. با کمترين صدای ممکن تلويزيون را روشن ميکنم و خدا پدر و مادر اين عربها را بيامرزد که يک تلويزيون درست کرده اند و پول نفتشان را می‌دهند تا ما ايرانی های نديد بديد مراسم اسکار را به صورت زنده ببينيم...و ۷۸ امين مراسم اسکار شروع شده است. خوشم می‌آيد اين آمريکايی ها خوب همه دنيا را (ازجمله من!) سرکار گذاشته اند .از همه فيلمهای مطرح امسال فقط چند تا را ديده بودم اميدوارم به زودی بتوانم کوه بروک بک ،مونيخ و داستان زندگی جانی کش را هم ببينم ...ولی خوشحالم که Crashبهترين فيلم سال شد!همين چند روز پيش اينجا درباره اش نوشتم و به نظرم که واقعا حقش بود. همينطور جايزه بهترين فيلمنامه هم ....اميدوار بودم فيلم فلسطينی (اکنون بهشت) که داستان ۷۲ ساعت آخر زندگی دو تروريست فلسطينی است جايزه بهترين فيلم غير انگليسی زبان را ببرد ولی خب ...به هر حال همين که اين فيلم کانديد هم شده بود صدای کلی از يهوديهای هاليوودی درآمده بود. مراسم تمام شد و من با خميازه وخستگی راهی محل کارم شدم. همه آن لباسهای زيبا وجواهرات وخنده ها وتشکرها ... حس می‌کنم ما هم به نوعی داريم آمريکايی می‌شويم! گرچه هنوز که هنوزه مهمترين شعارمان مرگ بر آمريکاست!

***

سر پليس راگرم کنيد،چراغ قرمزها را رد کنيد!!!

ديروز در التهاب تصميم امروز شورای حکام درباره برنامه هسته‌ای ايران با يکی از نزديکانم ،که مرد موفق وبا تجربه ای است، بحث می‌کردم. اوکه به نوعی طرفدار پروپا قرص شعار معروف و به تازگی تبديل به جک شده‌ء (انرژی هسته ای حق مسلم ماست )بود ،گفت: فرض کن دنيا مثل يک خيابان بلند باشد. عده ای ،حالا به هر دليلي، توانسته اند سريعتر از ما راه را پبدا کنند و در اين راه جلو بروند.آنها پشت سرشان کلی چراغ قرمز گذاشته اند و يک سری قانون نوشته اند که همه اش هم درست است .حالا ما ،به هر دليلي،ازاين راه عقب مانده ايم.اگر به همه اين قوانين خوب احترام بگذاريم و پشت همه چراغ قرمزها بايستيم ، هرگز به آن جلويی ها نخواهيم رسيد.پس تنها راه اين است که سر پليسها را گرم کنيم،قانونها را زير پا بگذاريم،احتمال تصادف و کشته شدن را به جان بخريم و جلو برويم! من مدتی است به حرفهايش فکر ميکنم ... تنها نتيجه ای که گرفتم اين بود:ای کاش حداقل حالا که داريم قانون شکنی می‌کنيم، بلد بوديم چطور سر پليسها را با چرب زبانی گرم کنيم!!!

 

/ 6 نظر / 6 بازدید
مامان فریدخت

سلام نيلوفر عزيز... چقدر از ديدن کامنتت خوشحال شدم بماند که از خوندن وبلاگ پر و پيمونت صد برابر... خوشحالم که اين شبکه جهانی عزيز می تونه پل ارتباطی باشه برای پيدا کردن دوباره دوستای خوبی مثل تو ... خوشحال می شم در تماس باشيم ...

Sky

Niloo joon Lebas o javaher o ghero fer faghat mal e Americaii ha nist Hame donya in chiza ro doost daran Dar zemn oon film e felestini agar eshtebah nakonam Oscar bord

leili

نيلوفر به اين لينک میتونی گوش کنی؟ http://www.bbc.co.uk/radio4/history/inourtime/ram/inourtime_20060119.ram

نیلوفر

به شیرین: منم خوشحالم شيرين عزيز...حتما! به ليلی: نه!من نميتونم اينو گوش بدم!!! به بهار: همه جاي دنيا به جز ايران!(:

alireza

Sky joon fekr konam eshtebah mikoni va bejaye film e felestini, ye film az SouthAfrica barandeh shodesh [;)]

ساروی کیجا

کاش به اون آقای محترم می گفتی : رسيدن به جلويی ها با چه قيمتی ؟ آيا هميشه می ارزه که خطر تصادف و کشته شدن رو برای رسيدن به جلويی ها به جان بخريم ؟ واقعا می ارزه ؟