خانه بوی عدس پلو می دهد. بعد از مدتها آشپزی کرده ام. به یاد همه آن کتابهای "ادبیات آشپزخانه ای" که می خواندم "ایستادم تا دانه های برنج قد کشید"... " عطر زعفران با بخار برنج یکی شد"

خانه بوی عدس پلو می دهد. قرار است فردا هرکس غذا بیاورد و همه با هم بخوریم. هم ما مهندسها هم کارگرها هم حسابدارها و منشیها.

خانه بوی عدس پلو می دهد .و من دانه های برنج را لای انگشتان اشاره و شصت دست راستم فشار دادم ...دلم برای آشپزی روزانه تنگ شده بود...

_____________

چند روزی می گذرد از روزی که بالاخره توانستم "جدایی نادر از سیمین" را ببینم. دوستش داشتم. همانقدر که فکر می کردم خوب بود. همه نقدهای فیلم را هم خوانده ام. ساعتهای طولانی شب خوانده امشان.اصغر فرهادی را بیش از قبل دوست دارم. این خاکستری دیدن آدمهاش را. این که به این راحتی می اندازدت در ناکجا آباد قضاوت عادلانه تا یادت بیاورد هیچ معنی عدالت را نمی دانی. درباره همه اینها خواهم نوشت. ولی من عاشق سمیه دختر راضیه شدم. آنجا که سرش را می گذارد روی شکم مادر حامله اش. آنجا که به معلم مدرسه ترمه اخم می کند و می گوید پدر و مادرش دیگر دعوا نمی کنند. آنجا که به آقاجون ترمه سلام می کند و ... آن نگاه بی نظیرش به ترمه در آخر فیلم. همان نگاه که پر از خشم و دوستی است همراه هم.

دارم این روزها به این فکر می کنم که چطور است به جای عدالت دارم به سمیه فکر می کنم مدام....

/ 18 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیلوفر

ممنون از مطالبتون

هاله

به نظر شما درآخر ترمه چه کسی رو انتخاب مبکنه البته من نظرم بیشتر روی انتخاب پدرشه

امید

انسان خاکستری زندگی میکند سفید دوست دارد و از سیاه فرار می کند.

محدثه

[لبخند] با سرچ کتاب کوبو آبه اومدم اینجا و چه چیزهای قشنگی که ندیدم...

ناشناس

نيلوي عزيز هنوز اين بوي عدس پلو نرفته

asim

ما سیاه می پوشیم و خاکستری می بینیم و به سفید فکر می کنیم.

مامان آتنا

نيلوفر عزيزم سلام. خوبي؟خيلي دلم برات تنگ شده. ديشب خوابت رو ديدم و امروز از صبح همش توي ذهنم بودي. راستش نميدونم چرا بيخودي يكم نگرانت شدم . فكر كردم يه سر به پستهات بزنم شايد از اوضاع و احوالات اخيرت يكم دستگيرم بشه. به نظرم خوشبختانه همه چيز خوب و روبه راهه. (ببخشيد كه من از دست وروجكم اصلا فرصت نميكنم به وبلاگت سر بزنم) اميدوارم مثل هميشه پر انرژي باشي. دوستت دارم.

مهسا

سلام من فیلم جدایی نادر از سیمین ندیدم ولی این طور که میگین باید قشنگ باشه حتما نگاش میکنم به وبلاگ منم سر بزن خوشحال میشم

ناناز

منم به سمیه فک کردم خیلی بازی روونی داش