دوماه اول

از زبان یک استاد دانشگاه که زمینه فعالیتش رشد و تغییرات رفتاری در نوزادان بود شنیدم که می گفت چقدر دلش می خواهد دوباره دو ماهه بشود و این بار همه چیز یادش بماند. که یعنی چقدر دلش می خواهد بداند یک کودک دوماهه اصولا چطور دنیا را می بیند. چقدر حس می کند. چقدر می فهمد و چقدر فکر می کند. اینها سوالهایی است که علم پاسخ درستی برایشان ندارد. طراحی یک آزمایش که بتواند به برخی از این سوالها پاسخ دهد بسیار مشکل است. کودک دوماهه به جز گریه کردن هیچ روش ارتباطی با دنیای بیرون ندارد و تو نمی توانی بفهمی چه فکر می کند ..چه حس می کند ...چه تصمیم می گیرد. 

آزمایشهایی هست که از روی نگاه نوزاد سعی دارند به جوابی برسند. مثلا اگر بیشتر به چیزی خیره شد شاید آن را ترجیح می دهد. ولی حتی آنها هم برای بعد از چهار ماه است که نوزاد بیشتر خیره می شود و اصولا نگاهش معنا دارد. 

کودک تازه متولد شده انسان یک سوال بی پاسخ است. 

چیزی که متخصصین مغز می دانند این است که بچه ها در این سن هر لحظه دارند سلول مغزی می سازند و از آن مهمتر نورن ها دارند جریانهای مغزی را تشکیل می دهد. انگاه که دارند مغز را سیم کشی می کنند. این که چه چیزی را به چه چیزی وصل می کنند و چرا سوال بی پاسخ است  ولی همه می دانند که این سیم کشی های مغزی پایه بسیاری از احساسات ما در آینده است و اصولا شخصیت مارا می سازد. پایه همه حسهای آینده مثل ترس- شادی- اعتماد-خوشحالی ... همه در همین سیم کشی های مغزی است که در همین روزها در پسرک دوست داشتنی من در حال شکل گیری است. 

دلم می خواست روشی بود که به نورونهای مغزش بگویم به دنیا و عشق و آفتاب اعتماد کن ... 

/ 5 نظر / 180 بازدید
����

سلام خوبين؟ببخشيد يه سوال چرا واستون کامنت مي دم وبلاگم نمياين[ناراحت][دلشکسته] دلم مي خواد دليلشو تو يه کامنت خصوصي بهم بگين [گل] فعلا[خداحافظ] اها تا يادم نرفته بگم که من يه وبلاگ ديگه هم دارم خوشحال مي شم اون يکي وبلاگم هم سري بزني

نیلوفری

الهی که به ناز خودتون بزرگ بشه و معانی تمام خوبی های دنیا تبدیل بشه به الهه ذهنش..آمین

شهناز

سلام عزیزم من سالهاست که میخونمت بعد از مدتی حالا اومدم و دیدم که مامان شدی خیلی خیلی واست خوشحالم و آرزوی سلامتی برای تو و نینی و همسرت دارم .

زریا

من هم این روزها که دارم روانشناسی میخونم سرم پر از این سوالاهاس.. چیزی که معلومه و قابل انکار نیس خلق و خوی کودک به رفتار اطرافیان بخصوص مادر هم وابسته اس به اینکه به گریه هاش واکنش درست رو نشون بدی که با محبت و حوصله بغلش کنی که دلبستگی امنی پیدا کنه ..حتی میگن توی هفته های آخر حاملگی جنین صدای مادر رو میشنوه و بعد از به دنیا اومدن هم تا حدی اون صدا یادشه.. یه آزمایش خوندم که از روی مکیدن نوزاد بررسی کرده بود همین رو

علیرضا.بی همگان

سلام وبلاگ تان را همیشه از طریق feedly می خوان م وگاها هم متون شما را در فیس بوکم با نام وبلاگ شما به اشتراک می گذارم ... نعمت بزرگی ست که هم زبانان شما با قلم تان ارتباط برقرار کنند.