چاره - اعتماد

این روزها همه به دنبال چاره می گردند.... خواستم بگویم در یک بعد الظهر شنبه ، همانطور که روی تخت دراز کشیده بودم و فکر می کردم پیداش کردم....

هنر، صداقت و پاکی.... شعار هم نمی دهم.

زندگی را با این سه تا پر کنید. زندگی فردی و اجتماعی را.چاره دقیقا همین است ...

***

اعتماد

در همه سالهای نوجوانی و بزرگسالیم ، بسیاری از آنها که دوستم داشته اند نصیحتم کرده اند که برای محافظت از خودت نباید به هر کسی اعتماد کنی. امروز که به همه این سی و دو سال زندگی گذشته ام با همه بالا و پایینهاش نگاه می کنم می بینم همه خوشحالی ها و موفقیتهایم دقیقا زمانهایی بوده اند که با اعتماد به نفس کامل و با پذیرفتن همه مسئولیتها، به دیگران اعتماد کرده ام. منظورم آن زمانها نیست که ته دلم می لرزیده از این اعتماد - که این لرزیدن نه از بدی دیگری که از عدم پذیرفتن مسئولیت کار و عدم اعتماد به نفس من بوده است. خوشبختی بی دیگری امکان ندارد. انسانیت اصولا معناش با دیگری کامل می شود.

مدتها بود به عدالت فکر می کردم ... و به قضاوت و به خوبی و بدی. امروز به رابطه با دیگری فکر می کنم به اعتماد به خودم و به دیگری. به دقیقا آن چیزی که پایه اصلی آرامش است. و آرامش دلیل خوشحالی است.

دقیقا فکر می کنم اعتماد انسانها به هم مهمتر از عدالت است.

می گفتند مدینه فاضله جایی است که توش عدالت کامل برقرار است که به گمانم افسانه ای بیش نیست. من فکر می کنم فضیلت تمدن انسانی به اعتماد منطقی و آرامش بخش به یکدیگر است.

در این باره بیشتر خواهم نوشت...

 

/ 6 نظر / 12 بازدید
سهند

سلام داری ساده میشی نیلو . از پیچیده بودن و پیچیده دوستی داری فاصله میگیری . جامعه پیرامون در طولانی مدت تاثیر خودشو میذاره . شاید برای تو لازم بود کمی کمتر پیچیده باشی . فیلم فارغ التحصیلیت رو دیدم . دلم برات تنگ شده . فرشته هم سلام میرسونه . خدا آخر و عاقبت همه ما بچه های انقلاب رو به خیر کنه . اما خوبه که تو داری میتونی که ساده تر فکر کنی . ما هنوز اینجا سردرد دموکراسی خواهی داریم . ما اینجا هوای خاک رو داریم . تو اونجا هوای پاک رو داشته باش . خوش باش به خوشی های ما . ما هم خوشیم به خوشیهای تو . سلام منو به باراک برسون . فعلا بای !

مهناز

واي نيلوفر نيلوفر. اين پستت همونيه كه مي خواستم. چند پست آخرت ديگه مثل نوشته هاي قبلي ات نبود ديروز اومدم كه برات چيزي بنويسم ننوشتم. ولي اين پست آخرت دوباره همون رنگ و بوي قبل رو مي ده. وقتي كه با كنكاش در ذهنت كشفي مي كني و مي آيي اينجا مي نويسي عاشق اين نوشته هاتم كه بوي عشق مي ده. مي خواستم بگم بازم از عشق حرف بزن. مرسي موفق باشي. موفقيتت رو تبريك مي گم.

کودک آبی

چاره دقیقا همین هاست که گفتی بانو و بی تعلقی... آرامشی که در تو دامن می گیرد همیشگی باد...

داریوش

سلام وب زیبایی داری به ما هم سر بزن.منتظر حضور گرمتان هستم.

شهره

متولد 57 سال انقلاب سال سرکوب متولدین این سال همه سردرگمم هستند تنها تو به این مسائل فکر نمیکنی.در ضمن خیلی زشته که جواب کامنت ها را نمیدهی!

مریم

سلام نیلوفر عزیز باور من این است که سرشار از اعتماد باشم حتی در شرایطی که بی اعتماد بودن به نظر محافظت از خود می آید. با اعتماد زندگی کردن خوبیها را به زندگی من آورده و ذهن من را از نیک خواهی و نیک بینی لبریز کرده و همیشه باعث شده بهترینها را از دیگران بیرون بیارم.