خدا و ژنتيک

يکی از دوستان می‌گفت که توی خبرها خونده :دانشمندا به تازگی دريافته اند که اعتقاد و ايمان به خدا يه پديده کاملا ژنتيکيه.يعنی يه عده ای از وقتيکه به وجود ميان ژن ايمان به يه خالق و اعتقاد به اون (در زمانهای قديم اعتقاد به چند تا خدا و حتی بت پرستی )توی همه کارهای زندگی توشون هست و يه عده ای هم نيست وايمان به يه چيز يا يه کس رونياز نميدونن برای زندگی. از نظر علمی اصلا نمی‌دونم اين قضيه چقدر می‌تونه درست باشه.من درباره ژنتيک چيزی نميدونم حتی درباره روانشناسی هم چيز زيادی نميدونم ولی يه چيزی رو مطئنم.... همه آدمايی که من توی زندگيم ديدم از نظر اعتقاد به خدا به همين دو دسته تقسيم شدن ...حرفم اصلا درباره مذهب نيست چون اعتقاد به يه چيز و يه کس ربطی به مذهب نداره (گرچه مذهب به اون ربط داره!)‌حتی من بودايی هايی رو ميشناختم که بدون اعتقاد به اون (يه چيز)‌زندگی براشون معنا نداره و همين طور هم مسلمونايی رو ميشناسم که اسما مسلمون هستن ولی خدا نقش پررنگی تو زندگيشون نداره .نکته جالبی که می‌خوام بگم اينه که توی هردوتای اين دسته ها٬ هم آدم خوب هست هم آدم بد.من هميشه فکر می‌کنم بدی و خوبی يه اصل بدون تعريفه مثل اصول رياضی. می خوام بگم اينکه يکی خوب باشه و مهربون باشه و دروغ نگه و بقيه رو دوست داشته باشه ربطی به وجود خدا توی قلب اون آدم نداره .ممکنه خيليا با اين حرف من موافق نباشن .من حرفم اين نيست که خدا هست يا نيست . من حرفم اينه که يه عده بدون اعتقاد به خدا نميتونن خوب باشن و يه عده ميتونن ! شايد واقعا اين يه چيز ژنتيکی باشه!

/ 4 نظر / 7 بازدید
ريحانه

نيلوفر عزيز، اگر روزی در خبرها بشنوی که مثلا ژن راستگويی، محبت، حسد يا هر چيز ديگری که هميشه به مسائل متعاليتر ارتباطش می داديم وجود دارد (که من بنظرم چنین چیزی را شنیده ام ولی خیلی مطمئن نیستم)، آيا دانستن اين موضوع باعث می شود که بگوييم اين مسئله کاملا ژنتيکی است و چيزی خارج از چینش و ترکيب چند کروموزم وجود ندارد؟ البته تو اصلا در صحبتهايت استدلال نکردی که خدا وجود ندارد يا دارد. ولی می خواهم بگويم اين چينش کرومزومها فقط به عنوان يک استعداد یا بقول ما شرايط اوليه کار می کنند. اصلا دست و پاي آدمها برای اينکه جور ديگری بشوند بسته نيست. و اصلا معنيش اين نيست که هيچ چيز قطعی در دنيا وجود ندارد. فقط معنيش اين است که بعضی از ماها در بعضی موارد از بقيه جلوتريم و در ساير موارد عقبتر. همه ما ها بايد به جلو برويم. اگر بحثم کمی بی ارتباط با صحبت توست شرمنده! ؛) بازهم بخاطر وبلاگ قشنگت بهت تبریگ می گویم!

leili

خيلی جالب بود!

نيلوفر

ريحانه جون منم با حرفت موافقم و فکر می‌کنم آدم هر چی باشه ٬ هميشه مي‌تونه عوض بشه (حالا در جهت بهتر و يا بدتر) ...مرسی از اينکه وبلاگم رو ميخونی !

مرهانز

وقتی حتی اين که کی و چی رو دوست داشته باشيم وراثتيه خب اين که دیگه جای خودشه !!!!